• Foreningen
    • Medlemsinfo & orientering
    • Vedtægter
  • Links
  • Galleri
    • Arrangementer i foreningen
    • Medlemmernes egne billeder
    • Kurser
    • Udstillinger på dukkehusfestival
    • Messer
    • Andre miniaturister
  • Kontakt
  • Log ind
Miniatureforeningen 'mini'
  • Aktiviteter i foreningen
    • Kurser & demonstrationer
    • Lang lørdag
    • Medlemsmøder
    • Ture & udflugter
  • Eksterne miniatureaktiviteter
    • Kurser og Workshops
    • Messer og markeder i Danmark
    • Messer i udlandet
  • Medlemssider
    • Artikler
    • Miniature Nyt
    • Ideér
    • Værktøjskassen
    • “Mini” biblioteket
    • Generalforsamling
    • Medlemskartotek
  • Som medlem får du
  • Bliv medlem

Vælg Side

Torsby Svane Apotek

af Administrator | 31 aug, 2021 | 0

Torsby Svane Apotek
[Vis som slideshow]
Billede01 Privaten på Torsby Svane Apotek Jeg regner med vi skriver anno 1920. Indtil videre består selve familien af byens gemytlige apoteker Johan som er gift med Hedvig. Familiens førstefødte er datteren Else. (Navnet har hun fået, fordi det er en af vores tidligere miniatureklubmedlemmer med dette navn der har lavet hende). Et par år efter fik familien et sæt tvillinger. Det er Hanne og Hans. Nu troede familien den var fuldendt, men storken snød dem og lillesøster Kate meldte sin ankomst. (Hun var en gave, som fulgte med, da Else blev leveret). Senere er der også flyttet et feriebarn ind. Så har vi den "grå dame". Det er tante Anna / Johans faster. Ud over, er der jo lige husets 2 officielle 4-benede beboere. Den dovne røde kat ved navn Kitten og hunden Bob som er en kæmpekrydsning af noget der ligner en Sct. Bernhard og en Grand Danoires. Det gamle familieapotek "Torsby Svane Apotek" ligger et sted i provinsen og har været i familiens eje i generationer. Indtil videre består selve familien af byens gemytlige apoteker Johan som er gift med Hedvig.
Billede02 Trappegangen på loftet. I selve trappegangen står der et gammelt skab, hvorpå der står et fuglebur. Katten Kitten og hunden Bob har begge hver deres kurv til at stå er. Der er indgang til et lille pulterrum. Her opbevares alt julepynten. Th Katrine og Carls stue. Tv Børnenes soveværelse.
Billede03 Børnenes soveværelse. (Der mangler madrasser og sengetøj). Børnenes værelser ligger på loftet og er indrettet i de gamle materialekamre til vådt og tørt. Det store rum til venstre for trappegangen bruges til soverum. Her står en vugge til Kate, samt 2 køjesenge, hvor Else og Hans sover i de øverste køjer. Hanne sover i køjen under Hans. I køjen under Else skal feriebarnet sove. Fra soveværelset kommer man videre ind i et lille værelse, som er legeværelse.

Billede04 Legeværelset. Legeværelset er indrettet i børnehøjde. Her står den gamle reol fra mit "Reutter Apotek". Nu bliver den brugt til opbevaring af det meste af legetøjet. (Der er intet af plastik). Slagbænkene er meget flotte i udførelsen, men de er ikke ret store. Derfor passer de perfekt i et børneværelse. De kan åbnes. Den hvide stol har også børnestørrelse. På det lille bord står 2 små porcelænskopper
Billede05 Katrine og Carls stue. Til højre for trappegangen ligger Katrine og Carls stue.
Billede06 Trappegangen på 2. sal.

Billede07 Toilettet. Familiens toilet er indrettet i det gamle linneddepot på 2. sal. Pladsen er lidt trang, men der er en håndvask og et toilet. Hvis der skal bades, må det stadig foregå i vaskehuset i kælderen.
Billede08 Soveværelset. Soveværelset ligger på 2. sal, til venstre, bagom toilettet.
Billede09 Herreværelset. Billederne på væggen her i stuen har sin helt egen helt specielle historie / betydning for mig. De hænger her, selvom de tidsmæssigt ikke passer ind til året 1920. Det store billede, er et Richs billede af "Kong Chr X´s morgenridt d. 9. april 1942". Billedet af garderen er af min far. Han gik nemlig vagt på Amalienborg d. 9. april 1942. Det store messingskjold på væggen, har siddet på det hvide bånd, på min fars garderuniform. Den lille runde messingting på væggen mellem billedderne, er en mønt, hvor Chr X´s mongram er savet ud. Min mor har brugt den som vedhæng i en kæde. Ovenover hænger rigsvåbnet, som også har været et af hendes vedhæng.

Billede10 Trappegangen på 1. sal. Billedet over sofaen er min mand og jeg, sammen med nogle af vores tidligere venner. Vi kører i den nyrestaurerede landauer fra Tjele gods, som vores bekendt havde sat istand. Vores tøj passede tidsmæssigt til køretøjet. Vi kørte fra Amtmandsgården i Viborg til Hal Ege. Det var pragtfuldt vejr og flotte omgivelser.
Billede11 Musikstuen.
Billede12 Musikstuen ligger tv på 1. sal og er indrettet i den ”gamle spisestue”. Anegalleriet på væggen, stammer fra min mors gamle fotoalbum.

Billede13 Dagligstuen / biblioteket. TH på 1. sal ligger dagligstuen. De fleste af bøgerne har jeg selv lavet. De kan alle læses. (Dog ikke dem der ligger på bordet. De kan åbnes, men sidderne er blanke).
Billede14 Midt i stueetagen ligger Hallén. Blikfanget i hallén er den meget store smukke kakkelovn købt hos ovnbyggeren i Christiansfeld. Jeg måtte simpelthen bare eje den. Da den er temmelig stor, kan den kun stå her. Jeg mangler at få lukket hullet under trappen. Der skal laves en væg, så døren kan sættes fast under trappen.
Billede15 Systuen. TV for hallén ligger Hedvigs systue, som er et helt "Eldorado" for håndarbejdsinteresserede.

Billede16 Spisestuen.
Billede17 Spisestuen ligger TH for hallén og er indrettet i det gamle apotek / officin (butikslokale).
Billede18 Køkkenet ligger i kælderen. Jenny og Gigi´s kammer. I kammeret ved siden af køkkenet bor kokkepigen Jenny og husjomfruen Gigi. Da værelset ikke er ret stort, bruger de ofte køkkenet.

Billede19 Vaskehuset.
Billede20 Mellem køkkenet og fadeburet ligger vaskehuset. Det er ikke ret stort, men blevet godt indrettet.
1 2 3 ►
Projektdetaljer:
Kategorier:
  • Medlemmernes egne billeder
Færdigheder:
  • Se Projektet

Miniatureforeningen "mini"


Er en forening for alle, der interesserer sig for miniature i den internationale skala 1:12 og andre beslægtede måleforhold for dukke- og miniaturehuse.

Foreningens formål er at fremme interessen for miniature, og det gør vi bl.a. ved at afholde medlemsmøder og andre arrangementer af interesse for medlemmerne, f.eks. kurser, udflugter, rejser til miniaturemesser i udlandet og Miniature Loppemarked. Desuden udsender vi medlemsbladet Miniature Nyt seks gange om året.

Hurtige links


  • Links
  • Gallerier

Kontakt os


✆ 20 95 63 55

✉ mini@miniforeningen.dk

Birgit Jalling
Sekretær
Folkets Alle 14
2000 Frederiksberg

Designet af Roselines Miniature