I år er Ballerup Museums juleudstilling “Pas på mini-nisserne kommer!” lavet i samarbejde med Miniatureforeningen “mini”.
Siden begyndelsen af september måned, har medlemmer af foreningen med Tove Palm som hovedkraft og koordinator arbejdet på at fremstille omkring 50 individuelle nisser i alle mulige situationer til udstillingen.
I forbindelse med museets traditionsrige julestue den 4. december 2016 vil der være mulighed for at møde Miniatureforeningen. Ud over en snak om miniaturehobbyen er der mulighed for at prøve kræfter med at lave en lille miniatureting i skala 1:12 som mini æbler, små julekurve, mini juledekorationer til dukkehuset og et nemt lille juletræ med glimmer. Se adressen og yderlige oplysninger på www.ballerupmuseum.dk.
