Så er det ved at være sidste chance for tilmelding, hvis du vil deltage i en af de tre spændende workshops, der holdes i forbindelse med den kommende Dukkehusfestival i Farum. De tre workshops er åbne for alle interesserede miniaturister. Tilmeldingsfrist er senest 31. marts d.å. På billedteksterne kan du se en kort beskrivelse af de tre tilbud. Yderligere oplysninger om tid, sted, pris og tilmelding finder du på Dukkehusfestivalens hjemmeside http://www.dukkehusfestival.dk/workshops/

2lys på et bord - workshopFredag den 29. april 2016 underviser Lene Mathiasen i, hvordan man laver en blomsterskål og 2 lys. Der fremstilles 2 lys i valgt farve til stager, lyskranse til disse lys med blomster i den valgte farvekode og en oval borddekoration i valgt farve. Der kan vælges mellem: Hvid/gul i kombination, Rosa/rød i kombination, Blå/lilla i kombination. Blomsterne kommer som halvfabrikata, sådan at Lene laver det grove, du laver det sjove.
Kurset er for øvede.

 

97B3.tmp

 

Mandag den 2. maj 2016 underviser Helena fra Fashion Dolls in Miniature i at lave en dukke. I år bliver det Napoleon, Cynthia eller den dukke, du har lyst til at lave. Der er mulighed for at vælge en hvilken som helst dukke fra Helenas kollektion. De dukker, du kan vælge imellem ses på Helenas hjemmeside www.dollsinminiature.com
Du kan nå at lave dukken helt færdig på workshoppen. Her ses Josephine, som passer sammen med Napoleon.

 

 

Bibian-3-mnMandag den 2. maj 2016 underviser Angelique fra Bibian Poppenhuis Miniaturen i, hvordan man laver en kantet kommode med trekantede skuffer. Kommoden er lavet i valnøddetræ og pæretræ.