Udstilling af billedkasser

Omsider!

Udstillingen af Tove Palms billedkasser på Herlev Bibliotek bliver nu endelig en realitet fra onsdag den 2. juni helt frem til den 30. juli 2021, altså to måneder. Billedkasserne blev omtalt i Miniature Nyt nr. 6/december 2020, men det planlagte tidsrum – februar måned 2021- blev hindret af coronanedlukningen.

Herlev Biblioteks udstillingslokale ligger i kælderen og er meget stort, så Toves 12 billedkasser ville se meget ensomme ud alene. Heldigvis har Herlev Kunstforening også fået den professionelle billedkunstner Mette Møller til at udstille sine mange og store malerier, så der bliver nok at kigge på.

Alle billedkasserne kan ses i galleriet på foreningens hjemmeside: Billedekasse-galleri.

http://miniforeningen.dk/billedekasse-galleri-af-tove-palm/

This entry was posted in Medlemsdebat. Bookmark the permalink.

Skriv et svar